W dniach 20 – 26 października tego roku odbyła się w Czersku wizyta studyjna do projektu „EUrope with(out) borders?” współfinansowanego w ramach programu Erasmus +. W wydarzeniu wzięły udział organizacje pozarządowe z krajów partnerskich projektu, czyli z Włoch, Hiszpanii, Grecji, Słowacji, Estonii, Francji i Turcji. Koordynatorem projektu oraz reprezentantem strony polskiej jest Stowarzyszenie „Nasz Łąg – nasza wieś”. Uczestnicy wizyty studyjnej wzięli udział w warsztatach na temat programu Erasmus+ oraz rasizmu i nietolerancji. Drugiego dnia projektu miało miejsce spotkanie z panią Burmistrz Jolantą Fierek oraz Zastępcą Burmistrza – Grzegorzem Klauzą w Centrum Informacji Turystycznej. Podczas spotkania przedstawione została prezentacja multimedialna zarówno Stowarzyszenia „Nasz Łąg – nasza wieś”, jak i prezentacja projektu. Pomiędzy uczestnikami projektu a władzami miasta wywiązała się ożywiona dyskusja. Obydwie strony wykazały się zainteresowaniem oraz chęcią współpracy w przyszłości. W programie projektu przewidziano również czas na dwa wieczory międzykulturowe, podczas których reprezentanci poszczególnych krajów opowiadali o swoich tradycjach i zwyczajach, a także podzielili się smakołykami przywiezionymi ze swoich domów. Wieczór polski zorganizowany został w Gościnnej Piwniczce, gdzie na obcokrajowców czekały smakowite tradycyjne polskie potrawy. Naszym gościom wieczór ten na pewno na długo utkwi w pamięci zarówno dzięki doskonałej uczcie, jak i panu Rafałowi Żywickiemu („Malowany ptak”), który uświetnił wieczór oprawą muzyczną. Uczestnicy projektu odwiedzili również Ośrodek dla cudzoziemców w Grupie koło Grudziądza, gdzie młodsza część mieszkańców Ośrodka przywitała ich licznymi występami grup tanecznych i piosenkarzy. Nie zabrakło również miejsca na rozmowy z administratorem Ośrodka, przedstawicielem Urzędu do spraw Cudzoziemców oraz przedstawicielami lokalnych placówek oświatowych. Całe spotkanie umiliły smakowite tradycyjne wypieki mieszkanek Ośrodka. Kolejnym punktem programu była wizyta w Amnesty International (AI) w Toruniu, gdzie na uczestników czekały przygotowane przez aktywistki tej organizacji zadania. Motywem przewodnim spotkania była prezentacja działań AI oraz pisanie solidarnościowych listów do osób, których prawa są łamane. We wtorek (25 X 2016) uczestnicy udali się do placówki „Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Działających na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych”. Uczestnicy projektu wysłuchali prezentacji o Warsztacie Terapii Zajęciowej oraz mieli okazję zaobserwować jak placówka funkcjonuje na co dzień. W trakcie wizyty nawiązały się kontakty pomiędzy gośćmi z zagranicy a uczestnikami WTZ. Było to niewątpliwie bardzo interesujące przeżycie zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i przedstawicieli organizacji międzynarodowych. Uczestnicy projektu mogli również podziwiać występ artystyczny dzieci ze Szkoły Podstawowej w Krzyżu, które tego samego dnia również odwiedziły placówkę WTZ w Czersku. W trakcie wizyty studyjnej nie zabrakło również miejsca na przygotowania związane z realizacją projektu oraz przyszłą współpracą dotyczącą realizacji kolejnych projektów. Podczas ewaluacji spotkania padło wiele miłych słów pod adresem organizatorów, personelu hotelu Roal, a także mieszkańców Czerska. Niektórym Czersk spodobał się na tyle, żeby wrócić tu na kolejne spotkanie w ramach innego już projektu „Look at them from different perspective”, które odbędzie się niebawem (13 – 19 listopada). Marta Drewczyńska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *