podsumowanie projektu W dniach 14-17 marca 2016 w Brolo na Sycylii odbyła się trzecia i zarazem ostatnia część projektu w ramach Programu Erasmus+. Stowarzyszenie „Nasz Łąg – nasza wieś” reprezentowali Beata Gumienna, Radosław Ważyński i Wiesław Lipski. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele organizacji pozarządowych z Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Rumunii, Węgier i Łotwy. Oprócz podsumowania wszystkich dotychczasowych działań uczestnicy dyskutowali na temat bieżącej sytuacji w Europie – kryzys migracyjny, strefa Schengen i relokacja uchodźców. Grecy i Włosi obawiają się zniesienia strefy Schengen, co spowodowałoby brak odpływu imigrantów w głąb kontynentu. Już teraz kraje te borykają się z ich masowym napływem, a co dopiero po zamknięciu granic. Węgrzy jako kraj tranzytowy doświadczają kryzysu, ale widzą nadzieję w stanowczej polityce premiera Orbana. Hiszpanie i Portugalczycy spodziewają się napływu imigrantów od strony Afryki, obecnie nie odczuwają obaw. Łotwa, Rumunia i Polska zdecydowanie nie są krajem docelowym dla imigrantów. We wszystkich krajach zgodnie twierdzą, że za kryzysem ktoś stoi, nim manipuluje i towarzyszą temu media. Należy zacząć „selekcjonować” uchodźców od migrantów ekonomicznych. Ciekawostką jest, że uczestnicy projektu nie słyszeli o „kryzysie” w Polsce, a ponoć według naszych niektórych polityków i mediów cała Europa martwi się o naszą demokrację… Dzięki włoskiej gościnności raczyliśmy się smakołykami sycylijskiej kuchni i zwiedziliśmy okolice, tym razem Milazzo, Mirto i Nasso. Była to już szósta wizyta naszego Stowarzyszenia na Sycylii i na pewno nie ostatnia, ponieważ podjęliśmy się rozmów z przedstawicielami urzędu miasta i gminy Brolo na temat poszerzenia współpracy poprzez inne programy i przedsięwzięcia. W najbliższym czasie wybieramy się na szkolenie do Ankary i wymianę młodzieży w Marmaris w ramach Programu Erasmus+, natomiast w sierpniu na wymianę młodzieży do Obertrubach koło Norymbergii w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc na obóz wspinaczkowy w Obertrubach dla młodzieży w wieku 13-17 lat. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt poprzez nasz profil na Facebooku. Prezes Stowarzyszenia Wiesław Lipski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *