Brzmi jak plan na eskapadę po Albanii, Kosowie i Macedonii, jednak to jeden z kilku dni spędzonych na Bałkanach przez dwójkę przedstawicieli Stowarzyszenia „Nasz Łąg – nasza wieś”. Tę nietypową wyprawę rozpoczęliśmy już w poniedziałek wieczorem o 19:15 w Czersku, skąd autobusem EST LOREK ( http://www.estgdansk.pl/ ) dotarliśmy bezpośrednio na lotnisko w Berlinie ( http://www.berlin-airport.de/pl/podrozni-sxf/index.php ), a stamtąd samolotem do Salonik. Na miejscu czekali nasi dobrzy znajomi – uczestnicy dwóch ostatnich naszych projektów w Czersku w październiku 2016 i lutym 2017 w ramach Programu Erasmus+. Wspólny spacer po mieście, kawa na tarasie widokowym hotelu Electra Palace ( http://electrahotels.gr/en/thessaloniki/electra-palace-thessaloniki/ ), lunch, a późnym popołudniem autobus ( http://simeonidistours.gr/tours/ ) do Skopje.     Do apartamentu wynajętego poprzez ( https://www.airbnb.pl/ ) dołączyli do nas pozostali uczestnicy projektu „Look at them from different perspective”, który realizowaliśmy we wrześniu i listopadzie w Czersku w ramach Programu Europa dla Obywateli. Głównym celem spotkania było podsumowanie zrealizowanych działań. Oprócz tego odwiedziliśmy przedstawicieli innych organizacji oraz zawarliśmy porozumienia o współpracy do roku 2020 w ramach funduszy europejskich. W najbliższym czasie aplikować będziemy o możliwość wysłania młodzieży na Wolontariat Europejski do Macedonii i na Sycylię, dwutygodniowe staże zagraniczne VET dla młodzieży szkół zawodowych i techników w Atenach, oraz szkolenia i wymiany w Europie, krajach Afryki (Tunezja i Maroko) oraz w Gruzji w ramach Programu Erasmus+. Natomiast nasi partnerzy z Węgier złożą wnioski w ramach funduszy Wyszechradzkich, a Włosi w ramach Programu Europa dla Obywateli.   Bałkany zachwyciły nas swoim urokiem. Przede wszystkim Skopje, które po zdewastowaniu przez trzęsienie ziemi w 1963 roku odbudowało się, a obecnie rząd finansuje restaurowanie fasad budynków stawianych w komunistycznym stylu. Najbardziej ujęły nas wieczorne spacery po centrum, w szczególności muzyka klasyczna płynąca z głośników na latarniach.     W pobliżu stolicy Macedonii celem turystów jest kanion Matka. Sztuczne jezioro utworzone ze spiętrzonych wód przed tamą wraz ze szlakiem turystycznym wykutym w skałach otaczających gór pozostaną na długo w naszej pamięci.     Weekend poświęciliśmy na zobaczenie lokalizacji na przyszłe projekty. Pierwszym celem był Ochryd. Zaskoczyła nas tam czystość wody jeziora – dno jest widoczne na 20 metrów, a widoki na miasto z rejsu łodzią niezapomniane. Idealna lokalizacja do organizacji projektów.     Wieczorem dotarliśmy do Tirany. Zszokowała nas bieda, którą zobaczyliśmy w trakcie drogi. Gdyby nie samochody jadące tranzytem, można by stwierdzić, że cofnęliśmy się w czasie o około 30 lat. W stolicy Albanii czekała na nas przedstawicielka organizacji, którą poznaliśmy na szkoleniu w Ankarze w maju ubiegłego roku. Po zakwaterowaniu w Jolly Hotel ( http://www.jollyhotel.al/ ) zwiedziliśmy miasto, natomiast zmianę czasu na letni  spędziliśmy w klubie Tirana Rock.   Śniadanie w Tiranie, lunch w Prisztinie, kolacja w Skopje   Tak jak szok w drodze do Tirany, tak kolejny szok w drodze do Kosowa. Tym razem zaskoczyła nas nowo oddana do użytku autostrada wiodąca przez malownicze góry Albanii. Prisztina przywitała nas deszczową pogodą. Nie pozostało nam nic innego jak udać się na lunch do restauracji serwującej lokalne dania, a zwiedzanie stolicy Kosowa odłożyć na inny raz. Weekend zakończyliśmy kolacją w Skopje.   Była to niewątpliwie udana wycieczka pod względem przedsięwzięć Stowarzyszenia „Nasz Łąg – nasza wieś”. Kolejne projektowe wyjazdy już wkrótce: w czerwcu dwie wymiany młodzieży pod Stambułem oraz w maju trzecia część projektu „EUrope with(out) borders?” w ramach Programu Erasmus+ w Czersku.   Wszystkich zainteresowanych naszymi działaniami zapraszamy do odwiedzenia naszej nowej strony www.stowlag.org.pl lub bezpośrednio w biurze w Czersku przy ul. Kolejowej 7/2 (budynek dworca PKP). Materiał: Wiesław Lipski   Projekt 577038-CITIZ-1-2016-1-PL-CITIZ-CIV „Look at them from different perspective” został sfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu „Europa dla obywateli”